fallback

Меркел: Европейската комисия не може да спре „Северен поток 2“

Основната причина за противопоставянето на Манфред Вебер е неговото уважение към позицията на държавите от Източна Европа, смята германският канцлер

13:35 | 16.05.19 г. 20

Европейската комисия (ЕК) вече няма да може да блокира изграждането на газопровода „Северен поток 2“, посочи германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от UNIAN.

“Проектът е почти напълно одобрен“, сподели Меркел. 

Лидерът на германското правителство призна, че новата газова директива съдържа възможност за противопоставяне срещу изпълнението на проекта, но това правило няма да може да го спре.

Според Меркел ключов въпрос при строежа на втория газопровод по линията е свързан с Украйна.

„Украйна трябва да остане транзитна страна, въпреки „Северен поток 2“, подчерта канцлерът, като обеща да обсъди този въпрос с новоизбрания президент Володимир Зеленски.

Тя коментира и яростното противопоставяне срещу руския проект от страна на кандидата на Европейската народна партия (ЕНП) за председателския пост в ЕК Манфред Вебер. Според Меркел основната причина за реакцията на Вебер е неговото дълбоко уважение към позицията на държавите от Източна Европа, които са изразили загриженост по отношение на новия газопровод.

Ако Вебер успее да поеме ръководството на ЕК, той ще направи всичко възможно, за да блокира проекта.

Газопроводът, заобикалящ Украйна, ще бъде построен до съществуващата газова линия "Северен поток 1". Строителството на тръбопровода трябва да бъде завършено преди края на 2019 г. Дължината на газопровода ще бъде 1220 км. Проектът се изпълнява от руската „Газпром“ в съюз с европейските компании - ENGIE, Uniper, OMV, Shell и Wintershall.

Украйна се противопоставя на изграждането на „Северен поток 2“, тъй като най-вероятно ще загуби статута си на транзитна държава, а евентуалните загуби на приходи се оженяват на милиарди долари. Проектът също е силно критикуван от Полша и балтийските страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:48 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още